Türkiye’nin, Ortopedi & Travmatoloji Uzmanı, Diz ve Kalça Protezi Doktoru…

Blog

Diz Kireçlenmesi Nedir? Nasıl Önlenebilir?

diz kireclenmesi nasil onlenir

Diz Kireçlenmesi Nedir?

Yetişkin hastalarda en sık diz ağrısı nedenleri eklem kıkırdağını bozan hastalıklar (osteoartrit, kireçlenme), menisküs yaralanmaları,  eklem içi zarda iltihaplanma (sinovit), eklem içi bağlarda yırtıklar veya kopmalar (ön çapraz bağ veya yan bağ yırtıkları), diz kapağı kemiğinin yana çıkmasıyla birlikte dizin anormal hareketleridir.

Diz ekleminin kireçlenmesi başka bir hastalığa bağlı olmadan ilerleyen yaş ile beraber görülebileceği gibi çeşitli romatizmal hastalıklar (romatoid artrit v.b), travma sonrasında eklem kıkırdağının bozulması (post travmatik artrit) ve eklemi oluşturan kemiklerde kemik içi hücrelerin çeşitli nedenlerle ölmesi neticesinde (osteoartrit, kireçlenme) oluşabilir.

Diz Kireçlenmesi Durumunda Verilen 10 Kg 70 Kg’ye Eşdeğerdir

Diz kireçlenmesinin cerrahi gerektirmeyen tedavi yöntemlerinden biride hayat tarzınızı değiştirmektir. İlk olarak oturmaktan kaçının, harekete başlayın ve kilo verin. Beslenme düzeni ve kilo vermek çok önemli. Aşırı kilonun bazı faktörlerle birlikte dize zarar verdiği ve kireçlenmeye yol açtığı bilinen bir gerçektir. Verdiğiniz her 10 kilo, dize ve kalçaya binen yükte 70 kiloluk bir azalmaya neden olur. İkinci tedavi seçeneği ise kas gücü ve eklem esnekliğini korumaktır. Ne kadar güçlü kaslarımız olursa kıkırdağa ve kemiğe binen yük o ölçüde azalır ve diz eklemimiz daha esnek olursa kıkırdakların beslenmesi de daha iyi olur.

Diz Kireçlenmesi Nasıl Önlenebilir?

  • Sürekli aynı pozisyonda durmaktan kaçının. Özellikle masa başında çalışıyor  veya uzun süre ayakta kalıyor iseniz ara ara yerinizi değiştirin.
  • Kilo almaktan kaçının.
  • Eğilirken ve kalkarken, ellerinizden destek alın.
  • Fazla ağır yük kaldırmaktan kaçının.
  • Yürüyüş yaparken sert tabanlı değilde, özel tabanlı yürüyüş ayakkabısı giymeye dikkat edin.
  • Kısa ve kalın toplu ayakkabı giymeye dikkat edin.
  • Düzenli diz ve bacak egzersizleri yapmaya özen gösterin.
  • Dizlerinizle sert zemine basmaktan kaçının.
27 Eylül 2017 Genel , , , , ,
About Maksimum WEB

Leave a Reply