Türkiye’nin, Ortopedi & Travmatoloji Uzmanı, Diz ve Kalça Protezi Doktoru…

Blog

Diz Protezi Ameliyatı Olmanız Gerektiğini Nasıl Anlayabilirsiniz?

diz protezi ameliyatı

Diz Kireçlenmesi Sorunu

Bu soru, ortopedi doktorunuz ve sizin kararınız ile yanıtlanabilir. Ama diz ağrınız, yapmak isteğiniz ya da yapmak zorunda olduğunuz eylemleri engelleyecek düzeye geliyor ise ameliyat olma zamanınız gelmiş olabilir.

İlaç, fizik tedavi ve baston veya yürüme yardımı gibi ameliyatsız müdahaleler ağrıyı sonlandırmıyor ise, diz protezi ameliyatı bir alternatif olabilir. Diğer endikasyonlar şunlar olabilir: Belli aralıklarda kısmi rahatlama ile sonuçlanan eklem ağrıları, aşırı kullanım sonunda ağrı, hareket edememe, hareketsizlik ve dinlenme evrelerinden sonra eklem sertleşmesi ve/veya nemli havada artıyor gibi görünen ağrı.

Aile hekiminiz, sizlerin sdiz ameliyatı olabilme olasılığınısı, olacaksanız ne tür diz ameliyatının uygun olduğunuza karar verebilecek bir ortopedi hekimine sizleri yönlendirebilir. Enfeksiyon yaşıyorsanız, kemikleriniz yeterli sayıda değilse ya da kemik yapınızın suni bir dizi taşıyacak gücü yoksa cerrahınız diz protezi ameliyatının size uygun olmayacağına karar verebilir.

Diz protezleri hangi sıklıkta yapılmaktadır?

Diz protezi ameliyatı yılda 600.000 kadar insana yapılmakta olan bir ameliyattır. Total diz protezi ameliyatı geçirmiş insanların % 90’undan fazlası diz ağrısının yok olması ve işlevselliğinin gelişiminde ilerleme kaydetmektedir.

Nasıl tanı konulur?

Diz ağrınıza tanının konulabilmesi için, bir ortopedi doktorunun dizlerinizi kapsamlıca muayene etmesi gerekmektedir. Ortopedi doktorunuz, dizinizin röntgenini analiz eder ve dizinizi. Ağrınızı anlatmanızı, başka bir eklem ağrınızın olup olmadığı ve dizinizin

Dizinizin şimdiki durumunda olmasının sebebi olduğunu düşündüğünüz yaralanmaları anlatmanız istenir. Diz ağrınızla ilgili yaşadıklarınızı ve sebebi olduğunu düşündüğünüz olayları, doktorunuzla paylaşmak için kaydetmeniz yararlı olacaktır. Diz eklemlerinize ancak o zaman (bükme ve yürüme gibi) bir seri aktivite yaptırılarak kuvvet ve hareket açıklığı testi yapılabilir. Röntgenleriniz diz ekleminizin büyüklük ve şeklinde herhangi bir değişikliğin ya da başka tür bir anormalliğin olup olmadığını gösterecektir.

9 Ocak 2018 Genel , ,
About Maksimum WEB

Leave a Reply